Indoor 24V LED strip , for professional use.
Light Color: Warm White 3,000° K . In 5 meter reel .
Given the considerable heat production, it is necessary to mount the strip on material with good heat dissipation (e.g. metal); we recommend our aluminum profiles .
Full description Are you a company and want a personalized quote for wholesale purchases? Sign up to request it
Subscribe
A sustainable future is a conscious future. Small gestures can help improve our surroundings and make the world a better place.
FIND OUT MORE| Length | 5 m |
| Color Temp. | 3000 ° K |
| Color | Warm White |
| Voltage | 24V DC |
| led/m | 60 |
| lm/m | 360 |
| lm/w | 75 |
| Consumption | 4,8 W/m |
| IP | 20 |
| Diffusion angle | 120 ° |
| Size | 8 x 2 mm |
| Minimum cut | 100 mm |
| Energy rating | G |
| IRC | 90 |
| Dimmable | |
| Package size | 21,0 cm x 24,0 cm x 1,0 cm |
| Package weight | 116 g |
Other characteristics
SMD 3528 type LED - 60 LED/m
Bin color selected
Diffusion angle: 120°
Minimum cutting section: 100 mm
Max extendable: 5,000 mm
Dimmable
Color rendering: >90
Degree of protection: IP20, for indoor use
Operating temperature: -25 +45°C
Storage temperature: -20 +80°C
Back adhesive: 3M
Material: 2-layer copper
Stand colour: white
Average life: 36,000 hours
Operating life: L70B50
LYVIA, Arteleta's historic brand, is configured on the electricity market as a commercial company whose know-how consists in researching and building in different parts of the world electrical products that are never banal, with an excellent quality-price ratio, which then distributes on the Italian market.
FIND OUT MORE